- Loyal
- 7305 A-UO
7305 A-UO Bearing | Loyal
| 7305 A-UO interchange Loyal 7305 A-UO | |
| 7305 A-UO cross reference Loyal 7305 A-UO | |
| 7305 A-UO Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7305 A-UO |
| D | 62 mm |
| d | 25 mm |
| a | 42,1 mm |
| B1 | 34 mm |
| Weight | 0,496 Kg |
| Size (mm) | 25x62x34 |
| Width (mm) | 34 |
| Bearing number | 7305 A-UO |
| Angle (α) | 25 ° |
| Bore Diameter (mm) | 25 |
| Outer Diameter (mm) | 62 |
| (Grease) Lubrication Speed | 11000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 40,3 kN |
| Basic static load rating (C0) | 28,8 kN |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8



7305 A-UO PDF download