- Loyal
- NUP 304 ECP
NUP 304 ECP Bearing | Loyal
| NUP 304 ECP interchange SKF NUP 304 ECP | |
| NUP 304 ECP cross reference SKF NUP 304 ECP | |
| NUP 304 ECP Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NUP 304 ECP |
| F | 27.5 mm |
| D | 52 mm |
| B | 15 mm |
| d | 20 mm |
| Noun | Bearing |
| Bore | 0.787 Inch | 20 Millimeter |
| Width | 0.591 Inch | 15 Millimeter |
| UNSPSC | 31171547 |
| series: | NUP3 |
| Profile | Complete with Outer and Inner Ring |
| Retainer | Yes |
| flanges: | (4) Flanges, Two-Piece Inner Ring |
| Category | Cylindrical Roller Bearing |
| Separable | No |
| Size (mm) | 52x20x15 |
| Inventory | 0.0 |
| Snap Ring | No |
| Width (mm) | 15 |
| bore type: | Straight |
| Bore Profile | Straight |
| Mass bearing | 0.16 kg |
| Weight / LBS | 0.359 |
| maximum rpm: | 18000 RPM |
| application: | Piston Type Machines, Rolling Mills, Spindles/Machine Tools |
| closure type: | Open |
| Product Group | B04144 |
| D1 | 41.85 mm |
| Cage Material | Polymer |
| Inch - Metric | Metric |
| d1 | 31.2 mm |
| overall width: | 15 mm |
| cage material: | Polyamide |
| Other Features | High Capacity | 1 Rib Inner Ring with Side Plate | 2 Rib Outer Ring | Cage on Outer Ring ID |
| Relubricatable | Yes |
| fillet radius: | 1 mm |
| bore diameter: | 20 mm |
| Bearing number | NUP 304 ECP |
| Limiting speed | 18000 r/min |
| finish/coating: | Uncoated |
| Reference speed | 15000 r/min |
| number of rows: | 1 |
| Rolling Element | Cylindrical Roller Bearing |
| Precision Class | RBEC 1 | ISO P0 |
| ring separation: | Separable Ring |
| Long Description | 20MM Bore; Straight Bore Profile; 52MM Outside Diameter; 15MM Width; Polymer Cage Matetrial; RBEC 1 | ISO P0; Single Row; Not Separable; No Snap Ring; Relubricatable; C0-Medium Internal Clearance; Ret |
| Outside Diameter | 2.047 Inch | 52 Millimeter |
| Limiting value e | 0.2 |
| Manufacturer URL | http://www.skf.com |
| Manufacturer Name | SKF |
| precision rating: | RBEC 1 (ISO Class Normal) |
| outside diameter: | 52 mm |
| outer ring width: | 15 mm |
| bearing material: | Steel |
| Weight / Kilogram | 0.163 |
| db min. | 33 mm |
| Da max. | 45.4 mm |
| da min. | 26.1 mm |
| Bore Diameter (mm) | 52 |
| ra max. | 1 mm |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Axial load factor Y | 0.6 |
| internal clearance: | C0 |
| Outer Diameter (mm) | 20 |
| da - min. | 26.1 mm |
| Da - max. | 45.4 mm |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| ra - max. | 1 mm |
| r3,4 min. | 0.6 mm |
| r1,2 min. | 1.1 mm |
| db - min. | 33 mm |
| d1 ≈ | 31.2 mm |
| D1 ≈ | 41.85 mm |
| static load capacity: | 26 kN |
| dynamic load capacity: | 35.5 kN |
| r1,2 - min. | 1.1 mm |
| r3,4 - min. | 0.6 mm |
| Harmonized Tariff Code | 8482.50.00.00 |
| Manufacturer Item Number | NUP 304 ECP |
| Number of Rows of Rollers | Single Row |
| Basic dynamic load rating C | 35.5 kN |
| operating temperature range: | Maximum of +300 °F |
| Basic dynamic load rating - C | 35.5 kN |
| Fatigue load limit Pu | 3.25 kN |
| Calculation factor kr | 0.15 |
| Fatigue load limit - Pu | 3.2 kN |
| Calculation factor - kr | 0.15 |
| Basic static load rating C0 | 26 kN |
| Basic static load rating - C0 | 26 kN |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



NUP 304 ECP PDF download