- Loyal
- 7221B
7221B Bearing | Loyal
| 7221B interchange FBJ 7221B | |
| 7221B cross reference FBJ 7221B | |
| 7221B Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7221B |
| D | 190 mm |
| d | 105 mm |
| B | 36 mm |
| C | 36 mm |
| Weight | 3,95 Kg |
| Size (mm) | 105x190x36 |
| Width (mm) | 36 |
| Bearing number | 7221B |
| Angle (α) | 40 ° |
| Bore Diameter (mm) | 105 |
| Outer Diameter (mm) | 190 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2800 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 148000 kN |
| Basic static load rating (C0) | 137000 kN |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



7221B PDF download