- Loyal
- 7221 C
7221 C Bearing | Loyal
| 7221 C interchange NSK 7221 C | |
| 7221 C cross reference NSK 7221 C | |
| 7221 C Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7221 C |
| D | 190 mm |
| d | 105 mm |
| B | 36 mm |
| C | 36 mm |
| a | 37,7 mm |
| r min. | 2,1 mm |
| Weight | 4,33 Kg |
| Da max. | 178 mm |
| ra max. | 2 mm |
| r1 min. | 1,1 mm |
| da min. | 117 mm |
| Size (mm) | 105x190x36 |
| Width (mm) | 36 |
| Bearing number | 7221 C |
| Bore Diameter (mm) | 105 |
| Outer Diameter (mm) | 190 |
| (Oil) Lubrication Speed | 7 500 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 5 300 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 162 kN |
| Basic static load rating (C0) | 143 kN |
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



7221 C PDF download