- Loyal
- 62209-2RS
62209-2RS Bearing | Loyal
| 62209-2RS interchange ZEN 62209-2RS | |
| 62209-2RS cross reference ZEN 62209-2RS | |
| 62209-2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 62209-2RS |
| D | 85 mm |
| d | 45 mm |
| B | 23 mm |
| C | 23 mm |
| Weight | 0,48 Kg |
| Size (mm) | 45x85x23 |
| Width (mm) | 23 |
| Bearing number | 62209-2RS |
| Bore Diameter (mm) | 45 |
| Outer Diameter (mm) | 85 |
| Basic dynamic load rating (C) | 33,2 kN |
| Basic static load rating (C0) | 21,6 kN |
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



62209-2RS PDF download