- Loyal
- 62209-2RS
62209-2RS Bearing | Loyal
| 62209-2RS interchange FBJ 62209-2RS | |
| 62209-2RS cross reference FBJ 62209-2RS | |
| 62209-2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 62209-2RS |
| D | 85 mm |
| d | 45 mm |
| B | 23 mm |
| C | 23 mm |
| Weight | 0,485 Kg |
| Size (mm) | 45x85x23 |
| Width (mm) | 23 |
| Bearing number | 62209-2RS |
| Bore Diameter (mm) | 45 |
| Outer Diameter (mm) | 85 |
| Basic dynamic load rating (C) | 22,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 15,6 kN |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



62209-2RS PDF download