- Loyal
- E45KRRB
E45KRRB Bearing | Loyal
| E45KRRB interchange Timken E45KRRB | |
| E45KRRB cross reference Timken E45KRRB | |
| E45KRRB Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | E45KRRB |
| P | 21,59 mm |
| S | 21,4 mm |
| d | 45 mm |
| D | 85 mm |
| B | 42,86 mm |
| C | 19 mm |
| O | 24,18 mm |
| L | 4,8 mm |
| F1 | 73,86 mm |
| d1 | 63,5 mm |
| B1 | 56,4 mm |
| B2 | 18,3 mm |
| Weight | 0,825 Kg |
| Size (mm) | 45x85x42.86 |
| Width (mm) | 42,86 |
| Bearing number | E45KRRB |
| Bore Diameter (mm) | 45 |
| Outer Diameter (mm) | 85 |
| Basic dynamic load rating (C) | 36 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16



E45KRRB PDF download