- Loyal
- 7308B
7308B Bearing | Loyal
| 7308B interchange CYSD 7308B | |
| 7308B cross reference CYSD 7308B | |
| 7308B Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7308B |
| D | 90 mm |
| d | 40 mm |
| B | 23 mm |
| C | 23 mm |
| r min. | 1,5 mm |
| Size (mm) | 40x90x23 |
| Width (mm) | 23 |
| Bearing number | 7308B |
| Angle (α) | 40 ° |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
| (Grease) Lubrication Speed | 7400 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 45 kN |
| Basic static load rating (C0) | 30,5 kN |
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



7308B PDF download