- Loyal
- 7308 CDF
7308 CDF Bearing | Loyal
| 7308 CDF interchange ISO 7308 CDF | |
| 7308 CDF cross reference ISO 7308 CDF | |
| 7308 CDF Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7308 CDF |
| D | 90 mm |
| d | 40 mm |
| a | 5,6 mm |
| B1 | 46 mm |
| Size (mm) | 40x90x46 |
| Width (mm) | 46 |
| Bearing number | 7308 CDF |
| Angle (α) | 15 ° |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2



7308 CDF PDF download