- Loyal
- 47487/47420A
47487/47420A Bearing | Loyal
| 47487/47420A interchange Timken 47487/47420A | |
| 47487/47420A cross reference Timken 47487/47420A | |
| 47487/47420A Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 47487/47420A |
| R | 3,6 mm |
| d | 69,85 mm |
| D | 120 mm |
| T | 32,545 mm |
| B | 32,545 mm |
| C | 26,195 mm |
| r | 0,5 mm |
| Da | 114 mm |
| Ab | 1,9 mm |
| Aa | 2,2 mm |
| Db | 109 mm |
| da | 78 mm |
| db | 84 mm |
| a - | 6,4 mm |
| Weight | 1,47 Kg |
| Size (mm) | 69.85x120x32.545 |
| Width (mm) | 32,545 |
| Factor (K) | 1,62 |
| Factor (G1) | 98,4 |
| Factor (Cg) | 0,0318 |
| Factor (G2) | 26,3 |
| Bearing number | 47487/47420A |
| Bore Diameter (mm) | 69,85 |
| Outer Diameter (mm) | 120 |
| Calculation factor (e) | 0,36 |
| Basic static load rating (C0) | 249 kN |
| Basic dynamic load rating (C1) | 166 kN |
| Basic dynamic load rating (C90) | 42,9 |
| Basic dynamic load rating (Ca90) | 26,5 |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



47487/47420A PDF download