- Loyal
- 7308BDT
7308BDT Bearing | Loyal
| 7308BDT interchange NTN 7308BDT | |
| 7308BDT cross reference NTN 7308BDT | |
| 7308BDT Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7308BDT |
| D | 90 mm |
| d | 40 mm |
| B | 23 mm |
| a | 39 mm |
| 2B | 46 mm |
| r min. | 1,5 mm |
| db min | 45,5 mm |
| Weight | 1,272 Kg |
| Db max | 84,5 mm |
| ra max. | 1,5 mm |
| r1 min. | 1 mm |
| da min. | 48,5 mm |
| Da max. | 81,5 mm |
| ra1 max. | 1 mm |
| Size (mm) | 40x90x23 |
| Width (mm) | 23 |
| Bearing number | 7308BDT |
| Angle (α) | 40 ° |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
| (Grease) Lubrication Speed | 6 000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 73 kN |
| Basic static load rating (C0) | 60,5 kN |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000



7308BDT PDF download