- Loyal
- EC-6202
EC-6202 Bearing | Loyal
| EC-6202 interchange NTN EC-6202 | |
| EC-6202 cross reference NTN EC-6202 | |
| EC-6202 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | EC-6202 |
| D | 35 mm |
| d | 15 mm |
| B | 11 mm |
| C | 11 mm |
| r min. | 0,6 mm |
| Weight | 0,043 Kg |
| da max | 20,5 mm |
| Da max. | 31 mm |
| ra max. | 0,6 mm |
| da min. | 19 mm |
| Size (mm) | 15x35x11 |
| Width (mm) | 11 |
| Bearing number | EC-6202 |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| Outer Diameter (mm) | 35 |
| (Oil) Lubrication Speed | 23 000 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 19 000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 7,75 kN |
| Basic static load rating (C0) | 3,6 kN |
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000



EC-6202 PDF download