- Loyal
- 7218 B
7218 B Bearing | Loyal
| 7218 B interchange Loyal 7218 B | |
| 7218 B cross reference Loyal 7218 B | |
| 7218 B Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7218 B |
| D | 160 mm |
| d | 90 mm |
| B | 30 mm |
| C | 30 mm |
| a | 67,4 mm |
| Weight | 2,47 Kg |
| Size (mm) | 90x160x30 |
| Width (mm) | 30 |
| Bearing number | 7218 B |
| Angle (α) | 40 ° |
| Bore Diameter (mm) | 90 |
| Outer Diameter (mm) | 160 |
| (Grease) Lubrication Speed | 3500 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 102 kN |
| Basic static load rating (C0) | 88 kN |
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



7218 B PDF download