- Loyal
- EC-6202ZZ
EC-6202ZZ Bearing | Loyal
| EC-6202ZZ interchange NTN EC-6202ZZ | |
| EC-6202ZZ cross reference NTN EC-6202ZZ | |
| EC-6202ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | EC-6202ZZ |
| D | 35 mm |
| d | 15 mm |
| B | 11 mm |
| C | 11 mm |
| r min. | 0,6 mm |
| Weight | 0,043 Kg |
| da max | 20,5 mm |
| Da max. | 31 mm |
| ra max. | 0,6 mm |
| da min. | 19 mm |
| Size (mm) | 15x35x11 |
| Width (mm) | 11 |
| Bearing number | EC-6202ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| Outer Diameter (mm) | 35 |
| (Grease) Lubrication Speed | 19 000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 7,75 kN |
| Basic static load rating (C0) | 3,6 kN |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2



EC-6202ZZ PDF download