- Loyal
- 513058
513058 Bearing | Loyal
| 513058 interchange Timken 513058 | |
| 513058 cross reference Timken 513058 | |
| 513058 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 513058 |
| D | 76 mm |
| d | 42 mm |
| B | 39 mm |
| C | 39 mm |
| Size (mm) | 42x76x39 |
| Width (mm) | 39 |
| Bearing number | 513058 |
| Bore Diameter (mm) | 42 |
| Outer Diameter (mm) | 76 |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4



513058 PDF download