- Loyal
- 513057
513057 Bearing | Loyal
| 513057 interchange Timken 513057 | |
| 513057 cross reference Timken 513057 | |
| 513057 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 513057 |
| D | 72,8 mm |
| d | 42 mm |
| B | 38 mm |
| C | 38 mm |
| Weight | 0,628 Kg |
| Size (mm) | 42x72.8x38 |
| Width (mm) | 38 |
| Bearing number | 513057 |
| Bore Diameter (mm) | 42 |
| Outer Diameter (mm) | 72,8 |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



513057 PDF download