- Loyal
- 513046
513046 Bearing | Loyal
| 513046 interchange Timken 513046 | |
| 513046 cross reference Timken 513046 | |
| 513046 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 513046 |
| D | 110 mm |
| d | 55 mm |
| T | 42,25 mm |
| B | 40 mm |
| C | 33 mm |
| Size (mm) | 55x110x42.25 |
| Width (mm) | 42,25 |
| Bearing number | 513046 |
| Bore Diameter (mm) | 55 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16



513046 PDF download