- Loyal
- 510005
510005 Bearing | Loyal
| 510005 interchange Timken 510005 | |
| 510005 cross reference Timken 510005 | |
| 510005 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 510005 |
| D | 80 mm |
| d | 35 mm |
| B | 47 mm |
| Size (mm) | 35x80x47 |
| Width (mm) | 47 |
| Bearing number | 510005 |
| Bore Diameter (mm) | 35 |
| Outer Diameter (mm) | 80 |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2



510005 PDF download