- Loyal
- EC-6307ZZ
EC-6307ZZ Bearing | Loyal
| EC-6307ZZ interchange NTN EC-6307ZZ | |
| EC-6307ZZ cross reference NTN EC-6307ZZ | |
| EC-6307ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | EC-6307ZZ |
| D | 80 mm |
| d | 35 mm |
| B | 21 mm |
| C | 21 mm |
| r min. | 1,5 mm |
| Weight | 0,44 Kg |
| da max | 47 mm |
| Da max. | 72 mm |
| ra max. | 1,5 mm |
| da min. | 43 mm |
| Size (mm) | 35x80x21 |
| Width (mm) | 21 |
| Bearing number | EC-6307ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 35 |
| Outer Diameter (mm) | 80 |
| (Grease) Lubrication Speed | 8 800 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 33,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 19,1 kN |
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



EC-6307ZZ PDF download