- Loyal
- EC6002DD
EC6002DD Bearing | Loyal
| EC6002DD interchange KBC EC6002DD | |
| EC6002DD cross reference KBC EC6002DD | |
| EC6002DD Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | EC6002DD |
| D | 32 mm |
| d | 15 mm |
| B | 9 mm |
| C | 9 mm |
| r | 0.3 mm |
| Weight | 0.03 Kg |
| Size (mm) | 15x32x9 |
| Width (mm) | 9 |
| Bearing number | EC6002DD |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| Outer Diameter (mm) | 32 |
| Basic dynamic load rating (C) | 5,6 kN |
| Basic static load rating (C0) | 2,84 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



EC6002DD PDF download