- Loyal
- 6217ZZ
6217ZZ Bearing | Loyal
| 6217ZZ interchange KBC 6217ZZ | |
| 6217ZZ cross reference KBC 6217ZZ | |
| 6217ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6217ZZ |
| D | 150 mm |
| d | 85 mm |
| B | 28 mm |
| C | 28 mm |
| r | 2 mm |
| Weight | 1.78 Kg |
| Size (mm) | 85x150x28 |
| Width (mm) | 28 |
| Bearing number | 6217ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 85 |
| Outer Diameter (mm) | 150 |
| Basic dynamic load rating (C) | 84 kN |
| Basic static load rating (C0) | 62 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



6217ZZ PDF download