- Loyal
- 7215DF
7215DF Bearing | Loyal
| 7215DF interchange NTN 7215DF | |
| 7215DF cross reference NTN 7215DF | |
| 7215DF Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7215DF |
| a | 42,5 mm |
| d | 75 mm |
| D | 130 mm |
| B | 25 mm |
| 2B | 50 mm |
| Weight | 2,34 Kg |
| db min | 80,5 mm |
| r min. | 1,5 mm |
| Da max. | 121,5 mm |
| ra max. | 1,5 mm |
| r1 min. | 1 mm |
| ra1 max. | 1 mm |
| Size (mm) | 75x130x25 |
| Width (mm) | 25 |
| Bearing number | 7215DF |
| Angle (α) | 25 ° |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| (Grease) Lubrication Speed | 4 200 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 128 kN |
| Basic static load rating (C0) | 137 kN |
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16



7215DF PDF download