- Loyal
- 7215BECBPH
7215BECBPH Bearing | Loyal
| 7215BECBPH interchange SKF 7215BECBPH | |
| 7215BECBPH cross reference SKF 7215BECBPH | |
| 7215BECBPH Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7215BECBPH |
| D | 130 mm |
| d | 75 mm |
| B | 25 mm |
| C | 25 mm |
| a | 56 mm |
| d1 | 96,3 mm |
| d2 | 85,3 mm |
| D1 | 111 mm |
| Weight | 1,2 Kg |
| Db max | 124 mm |
| r4 min. | 1 mm |
| Da max. | 121 mm |
| da min. | 84 mm |
| r2 min. | 1,5 mm |
| r3 min. | 1 mm |
| r1 min. | 1,5 mm |
| rb max. | 1 mm |
| ra max. | 1,5 mm |
| Size (mm) | 75x130x25 |
| Width (mm) | 25 |
| Bearing number | 7215BECBPH |
| Reference speed | 6300 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| Fatigue load limit (Pu) | 2,7 |
| Basic dynamic load rating (C) | 73,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 65,5 kN |
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8



7215BECBPH PDF download