- Loyal
- 7215B
7215B Bearing | Loyal
| 7215B interchange FBJ 7215B | |
| 7215B cross reference FBJ 7215B | |
| 7215B Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7215B |
| D | 130 mm |
| d | 75 mm |
| B | 25 mm |
| C | 25 mm |
| Weight | 1,2 Kg |
| Size (mm) | 75x130x25 |
| Width (mm) | 25 |
| Bearing number | 7215B |
| Angle (α) | 40 ° |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| (Grease) Lubrication Speed | 4300 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 72800 kN |
| Basic static load rating (C0) | 64000 kN |
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8



7215B PDF download