- Loyal
- 7215AC
7215AC Bearing | Loyal
| 7215AC interchange NACHI 7215AC | |
| 7215AC cross reference NACHI 7215AC | |
| 7215AC Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7215AC |
| C | 25 mm |
| a | 11,4 mm |
| d | 75 mm |
| D | 130 mm |
| B | 25 mm |
| Weight | 1,23 Kg |
| r min. | 1,5 mm |
| r1 min. | 1 mm |
| Size (mm) | 75x130x25 |
| Width (mm) | 25 |
| Bearing number | 7215AC |
| Angle (α) | 25 ° |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| (Grease) Lubrication Speed | 9900 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 75,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 62,5 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16



7215AC PDF download