- Loyal
- 7215-BECB-MP
7215-BECB-MP Bearing | Loyal
| 7215-BECB-MP interchange NKE 7215-BECB-MP | |
| 7215-BECB-MP cross reference NKE 7215-BECB-MP | |
| 7215-BECB-MP Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7215-BECB-MP |
| D | 130 mm |
| d | 75 mm |
| B | 25 mm |
| C | 25 mm |
| a | 56 mm |
| Weight | 1,2 Kg |
| r3 min. | 1 mm |
| r4 min. | 1 mm |
| r1 min. | 1,5 mm |
| r2 min. | 1,5 mm |
| Size (mm) | 75x130x25 |
| Width (mm) | 25 |
| Bearing number | 7215-BECB-MP |
| Angle (α) | 40 ° |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| Basic dynamic load rating (C) | 72 kN |
| Basic static load rating (C0) | 58 kN |
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



7215-BECB-MP PDF download