- Loyal
- 7215-B-TVP
7215-B-TVP Bearing | Loyal
| 7215-B-TVP interchange FAG 7215-B-TVP | |
| 7215-B-TVP cross reference FAG 7215-B-TVP | |
| 7215-B-TVP Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7215-B-TVP |
| D | 130 mm |
| d | 75 mm |
| B | 25 mm |
| a | 56 mm |
| m | 1,16 kg / Weight |
| α | 40 ° / Angle |
| Size (mm) | 75x130x25 |
| Width (mm) | 25 |
| d1 | 96,5 mm |
| nB | 5300 1/min / Reference speed |
| nG | 6300 1/min / Limiting speed |
| D1 | 109,2 mm |
| Cr | 73000 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 62000 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | 7215-B-TVP |
| Cur | 4100 N |
| rmin | 1,5 mm |
| ra max | 1,5 mm |
| r1 min | 1 mm |
| da min | 84 mm |
| Db max | 124,4 mm |
| Da max | 121 mm |
| ra1 max | 1 mm |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16



7215-B-TVP PDF download