- Loyal
- 7215 C
7215 C Bearing | Loyal
| 7215 C interchange NSK 7215 C | |
| 7215 C cross reference NSK 7215 C | |
| 7215 C Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7215 C |
| D | 130 mm |
| d | 75 mm |
| B | 25 mm |
| C | 25 mm |
| a | 26,2 mm |
| r min. | 1,5 mm |
| Weight | 1,36 Kg |
| Da max. | 121 mm |
| ra max. | 1,5 mm |
| r1 min. | 1 mm |
| da min. | 84 mm |
| Size (mm) | 75x130x25 |
| Width (mm) | 25 |
| Bearing number | 7215 C |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| (Oil) Lubrication Speed | 11 000 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 8 000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 83 kN |
| Basic static load rating (C0) | 70 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000



7215 C PDF download