- Loyal
- 7215 B-UO
7215 B-UO Bearing | Loyal
| 7215 B-UO interchange Loyal 7215 B-UO | |
| 7215 B-UO cross reference Loyal 7215 B-UO | |
| 7215 B-UO Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7215 B-UO |
| D | 130 mm |
| d | 75 mm |
| a | 111 mm |
| B1 | 50 mm |
| Weight | 2,64 Kg |
| Size (mm) | 75x130x50 |
| Width (mm) | 50 |
| Bearing number | 7215 B-UO |
| Angle (α) | 40 ° |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| (Grease) Lubrication Speed | 3500 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 116 kN |
| Basic static load rating (C0) | 119 kN |
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8



7215 B-UO PDF download