- Loyal
- 7215 B
7215 B Bearing | Loyal
| 7215 B interchange ISB 7215 B | |
| 7215 B cross reference ISB 7215 B | |
| 7215 B Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7215 B |
| D | 130 mm |
| d | 75 mm |
| B | 25 mm |
| C | 25 mm |
| a | 56 mm |
| Weight | 1,18 Kg |
| Size (mm) | 75x130x25 |
| Width (mm) | 25 |
| Bearing number | 7215 B |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| (Grease) Lubrication Speed | 4284 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 71,34 kN |
| Basic static load rating (C0) | 62,72 kN |
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16



7215 B PDF download