- Loyal
- 7215
7215 Bearing | Loyal
| 7215 interchange KOYO 7215 | |
| 7215 cross reference KOYO 7215 | |
| 7215 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7215 |
| D | 130 mm |
| d | 75 mm |
| B | 25 mm |
| C | 25 mm |
| a | 42.1 mm |
| f0 | - |
| Cu | 4.20 |
| Cr | 103 |
| C0r | 69.5 |
| a(mm) | 42.1 |
| Weight | 1.23 Kg |
| r min. | 1.5 mm |
| r(min) | 1.5 |
| r1(min) | 1 |
| da min. | 83.5 mm |
| ra max. | 1.5 mm |
| Da max. | 121.5 mm |
| r1 min. | 1 mm |
| da(min) | 83.5 |
| Da(max) | 121.5 |
| ra(max) | 1.5 |
| Oil lub. | 5700 |
| Size (mm) | 75x130x25 |
| Width (mm) | 25 |
| Bearing No. | 7215 |
| Grease lub. | 4600 |
| Bearing number | 7215 |
| Angle (α) | 30 ° |
| (Refer.)Mass(kg) | 1.23 |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| (Grease) Lubrication Speed | 5800 r/min |
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



7215 PDF download