- Loyal
- 7215
7215 Bearing | Loyal
| 7215 interchange NTN 7215 | |
| 7215 cross reference NTN 7215 | |
| 7215 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7215 |
| D | 130 mm |
| d | 75 mm |
| B | 25 mm |
| C | 25 mm |
| a | 42,5 mm |
| Bore | 2.953 Inch | 75 Millimeter |
| Noun | Bearing |
| Mass | 1.17 kg |
| Width | 0.984 Inch | 25 Millimeter |
| Weight | 1,17 Kg |
| UNSPSC | 31171531 |
| ra max | 1 mm |
| Db max | 124.5 mm |
| da min | 83.5 mm |
| rs min | 1.5 mm |
| Da max | 121.5 mm |
| r min. | 1,5 mm |
| db min | 80,5 mm |
| ra max. | 1,5 mm |
| da min. | 83,5 mm |
| r1a max | 1 mm |
| r1 min. | 1 mm |
| r1s min | 1 mm |
| Category | Angular Contact Ball Bearing |
| Enclosure | Open |
| Inventory | 0.0 |
| Size (mm) | 75x130x25 |
| Snap Ring | No |
| Nlim (oil) | 7,100 rpm |
| Width (mm) | 25 |
| Flush Ground | No |
| Contact Angle | 30 Degree |
| Cage Material | Steel |
| Nlim (grease) | 5,300 rpm |
| Inch - Metric | Metric |
| Product Group | B00308 |
| Keyword String | Angular Contact |
| Bearing number | 7215 |
| Static load, C0 | 68.5 kN |
| Angle (α) | 25 ° |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Dynamic load, C | 79 kN |
| Outside Diameter | 5.118 Inch | 130 Millimeter |
| Manufacturer URL | http://www.ntnamerica.com |
| Long Description | 75MM Bore; 130MM Outside Diameter; 25MM Width; Open; No Flush Ground; Ball Bearing; Single Row of Balls; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; No Snap Ring; C0-Medium; Steel Cage; 30 Degree; 1 (Single) |
| Contact angle α | 30 ° |
| Manufacturer Name | NTN |
| Weight / Kilogram | 1.18 |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Number of Bearings | 1 (Single) |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Fatigue limit load, Cu | 3.1 kN |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.28 |
| Number of Rows of Balls | Single Row |
| Manufacturer Item Number | 7215 |
| (Grease) Lubrication Speed | 5 300 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 68,5 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 79 kN |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
| Min operating temperature, Tmin | -40 °C |
| Max operating temperature, Tmax | 120 °C |
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000



7215 PDF download