- Loyal
- 6214-2Z
6214-2Z Bearing | Loyal
| 6214-2Z interchange ZEN 6214-2Z | |
| 6214-2Z cross reference ZEN 6214-2Z | |
| 6214-2Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6214-2Z |
| D | 125 mm |
| d | 70 mm |
| B | 24 mm |
| C | 24 mm |
| Weight | 1,11 Kg |
| Size (mm) | 70x125x24 |
| Width (mm) | 24 |
| Bearing number | 6214-2Z |
| Bore Diameter (mm) | 70 |
| Outer Diameter (mm) | 125 |
| Basic dynamic load rating (C) | 62 kN |
| Basic static load rating (C0) | 44 kN |
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8



6214-2Z PDF download