- Loyal
- KZK 22x28x13
KZK 22x28x13 Bearing | Loyal
| KZK 22x28x13 interchange INA KZK 22x28x13 | |
| KZK 22x28x13 cross reference INA KZK 22x28x13 | |
| KZK 22x28x13 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | KZK 22x28x13 |
| Fw | 22 mm |
| Ew | 28 mm |
| Bc | 13 mm |
| Weight | 15 Kg |
| Bearing number | KZK 22x28x13 |
| Bore Diameter (mm) | 22 |
| Outer Diameter (mm) | 28 |
| Basic dynamic load rating (C) | 13900 kN |
| Basic static load rating (C0) | 17500 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



KZK 22x28x13 PDF download