- Loyal
- KZK 12x16x10
KZK 12x16x10 Bearing | Loyal
| KZK 12x16x10 interchange NBS KZK 12x16x10 | |
| KZK 12x16x10 cross reference NBS KZK 12x16x10 | |
| KZK 12x16x10 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | KZK 12x16x10 |
| Fw | 12 mm |
| Ew | 16 mm |
| Bc | 10 mm |
| Weight | 0,0035 Kg |
| Bearing number | KZK 12x16x10 |
| Bore Diameter (mm) | 12 |
| Outer Diameter (mm) | 16 |
| Basic dynamic load rating (C) | 6,1 kN |
| Basic static load rating (C0) | 6,9 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



KZK 12x16x10 PDF download