- Loyal
- 6212NR
6212NR Bearing | Loyal
| 6212NR interchange NSK 6212NR | |
| 6212NR cross reference NSK 6212NR | |
| 6212NR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6212NR |
| a | 3,28 mm |
| d | 60 mm |
| D | 110 mm |
| B | 22 mm |
| C | 22 mm |
| r | 1.5 |
| b | 2,7 mm |
| f | 2,46 mm |
| D_ | 110 |
| C0 | 36 |
| ro | 0.6 |
| fo | 14.3 |
| D1 | 106,81 mm |
| D2 | 116,6 mm |
| Dx | 118 |
| rn | 0,5 mm |
| B_ | 22 |
| Z_ | 10 |
| Cy | 5.4 |
| ra | 1.5 |
| D_a | 102 |
| DI_ | 70.625 |
| SRI | 8.22 |
| DA_ | 15.875 |
| SRE | 8.22 |
| DE_ | 102.375 |
| SRIX | 0.03 |
| Bore | 2.362 Inch | 60 Millimeter |
| SRIN | -0.03 |
| Noun | Bearing |
| SREX | 0.03 |
| SREN | -0.03 |
| mass | 0.783 |
| bomp | 0 |
| SBRG | 2 |
| KBRG | 6101 |
| yobi | 6212NR |
| SDM_ | 86.5 |
| C_conv | 52500 |
| da min | 68 |
| r min. | 1,5 mm |
| LangID | 1 |
| da max | 74,5 mm |
| ALPHA_ | 0 |
| Weight | 0,783 Kg |
| UNSPSC | 31171504 |
| da min. | 68 mm |
| r0 max. | 0,6 mm |
| Oil rpm | 7100 |
| GRS rpm | 5600 |
| ra max. | 1,5 mm |
| Da max. | 102 mm |
| hidYobi | 6212NR |
| hidTable | ecat_NSRDGB |
| Category | Single Row Ball Bearing |
| Size (mm) | 60x110x22 |
| Inventory | 0.0 |
| Snap Ring | Yes |
| Enclosure | Open |
| Width (mm) | 22 |
| Prod_Type3 | DGBB_SR_NR_OT |
| Weight / LBS | 0.775 |
| Inch - Metric | Metric |
| Cage Material | Steel |
| Product Group | B00308 |
| Bearing number | 6212NR |
| Keyword String | Ball |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Outer Race Width | 0.866 Inch | 22 Millimeter |
| Outside Diameter | 4.331 Inch | 110 Millimeter |
| Long Description | 60MM Bore; 110MM Outside Diameter; 22MM Outer Race Diameter; Open; Ball Bearing; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; Yes Snap Ring; No Internal Special Features |
| Manufacturer URL | http://www.nskamericas.com |
| Weight / Kilogram | 0.79 |
| Manufacturer Name | NSK |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.68 |
| (Oil) Lubrication Speed | 7 100 r/min |
| Manufacturer Item Number | 6212NR |
| Internal Special Features | No |
| (Grease) Lubrication Speed | 5 600 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 36 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 52,5 kN |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



6212NR PDF download