- Loyal
- 105TBH10DB
105TBH10DB Bearing | Loyal
| 105TBH10DB interchange NACHI 105TBH10DB | |
| 105TBH10DB cross reference NACHI 105TBH10DB | |
| 105TBH10DB Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 105TBH10DB |
| D | 160 mm |
| d | 105 mm |
| B | 24,75 mm |
| 2B | 49,5 mm |
| r min. | 2 mm |
| r1 min. | 1 mm |
| Size (mm) | 105x160x24.75 |
| Width (mm) | 24,75 |
| Bearing number | 105TBH10DB |
| Angle (α) | 40 ° |
| Bore Diameter (mm) | 105 |
| Outer Diameter (mm) | 160 |
| (Grease) Lubrication Speed | 3800 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 76,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 219 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8



105TBH10DB PDF download