- Loyal
- KTW 242834
KTW 242834 Bearing | Loyal
| KTW 242834 interchange IKO KTW 242834 | |
| KTW 242834 cross reference IKO KTW 242834 | |
| KTW 242834 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | KTW 242834 |
| Fw | 24 mm |
| Ew | 28 mm |
| Bc | 34 mm |
| Weight | 0,027 Kg |
| Category | Bearings |
| Inventory | 0.0 |
| Product Group | B04144 |
| Bearing number | KTW 242834 |
| Manufacturer Name | IKO |
| Weight / US pound | 0 |
| Bore Diameter (mm) | 24 |
| Outer Diameter (mm) | 28 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Basic dynamic load rating (C) | 21,6 kN |
| Basic static load rating (C0) | 40,7 kN |
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



KTW 242834 PDF download