- Loyal
- KTV 162019 EG
KTV 162019 EG Bearing | Loyal
| KTV 162019 EG interchange IKO KTV 162019 EG | |
| KTV 162019 EG cross reference IKO KTV 162019 EG | |
| KTV 162019 EG Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | KTV 162019 EG |
| Fw | 16 mm |
| Ew | 20 mm |
| Bc | 19 mm |
| Weight | 0,0106 Kg |
| Bearing number | KTV 162019 EG |
| Bore Diameter (mm) | 16 |
| Outer Diameter (mm) | 20 |
| Basic dynamic load rating (C) | 10,8 kN |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2



KTV 162019 EG PDF download