- Loyal
- 43118/43312
43118/43312 Bearing | Loyal
| 43118/43312 interchange Timken 43118/43312 | |
| 43118/43312 cross reference Timken 43118/43312 | |
| 43118/43312 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 43118/43312 |
| D | 79,375 mm |
| d | 30,162 mm |
| T | 25,4 mm |
| B | 24,074 mm |
| C | 17,462 mm |
| R | 1,5 mm |
| r | 1,5 mm |
| Size (mm) | 30.162x79.375x25.4 |
| Width (mm) | 25,4 |
| Bearing number | 43118/43312 |
| Bore Diameter (mm) | 30,162 |
| Outer Diameter (mm) | 79,375 |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000



43118/43312 PDF download