- Loyal
- F61701-2RS
F61701-2RS Bearing | Loyal
| F61701-2RS interchange ZEN F61701-2RS | |
| F61701-2RS cross reference ZEN F61701-2RS | |
| F61701-2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | F61701-2RS |
| D | 18 mm |
| d | 12 mm |
| B | 4 mm |
| C | 4 mm |
| Size (mm) | 12x18x4 |
| Width (mm) | 4 |
| Bearing number | F61701-2RS |
| Bore Diameter (mm) | 12 |
| Outer Diameter (mm) | 18 |
| (Grease) Lubrication Speed | 13000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,926 kN |
| Basic static load rating (C0) | 0,53 kN |
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



F61701-2RS PDF download