- Loyal
- 430238U
430238U Bearing | Loyal
| 430238U interchange NTN 430238U | |
| 430238U cross reference NTN 430238U | |
| 430238U Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 430238U |
| C | 105 mm |
| d | 190 mm |
| D | 340 mm |
| T | 133 mm |
| a | 141 mm |
| Fw | 840 mm |
| r min. | 5 mm |
| Weight | 45,4 Kg |
| r1 min. | 1,5 mm |
| Size (mm) | 190x340x133 |
| Width (mm) | 133 |
| Bearing number | 430238U |
| Bore Diameter (mm) | 190 |
| Outer Diameter (mm) | 340 |
| Calculation factor (e) | 0,44 |
| Calculation factor (Y0) | 1,52 |
| Calculation factor (Y1) | 1,55 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1 230 kN |
| Basic static load rating (C0) | 2 010 kN |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16



430238U PDF download