- Loyal
- 7210 C
7210 C Bearing | Loyal
| 7210 C interchange NSK 7210 C | |
| 7210 C cross reference NSK 7210 C | |
| 7210 C Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7210 C |
| D | 90 mm |
| d | 50 mm |
| B | 20 mm |
| C | 20 mm |
| a | 19,4 mm |
| r min. | 1,1 mm |
| Weight | 0,528 Kg |
| Da max. | 83 mm |
| ra max. | 1 mm |
| r1 min. | 0,6 mm |
| da min. | 57 mm |
| Size (mm) | 50x90x20 |
| Width (mm) | 20 |
| Bearing number | 7210 C |
| Bore Diameter (mm) | 50 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
| (Oil) Lubrication Speed | 16 000 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 12 000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 43 kN |
| Basic static load rating (C0) | 31,5 kN |
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



7210 C PDF download