- Loyal
- NNU6040 V
NNU6040 V Bearing | Loyal
| NNU6040 V interchange ISO NNU6040 V | |
| NNU6040 V cross reference ISO NNU6040 V | |
| NNU6040 V Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NNU6040 V |
| D | 310 mm |
| d | 200 mm |
| B | 200 mm |
| C | 200 mm |
| Size (mm) | 200x310x200 |
| Width (mm) | 200 |
| Bearing number | NNU6040 V |
| Bore Diameter (mm) | 200 |
| Outer Diameter (mm) | 310 |
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16



NNU6040 V PDF download