- Loyal
- F61905-2Z
F61905-2Z Bearing | Loyal
| F61905-2Z interchange ZEN F61905-2Z | |
| F61905-2Z cross reference ZEN F61905-2Z | |
| F61905-2Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | F61905-2Z |
| D | 42 mm |
| d | 25 mm |
| B | 9 mm |
| C | 9 mm |
| Size (mm) | 25x42x9 |
| Width (mm) | 9 |
| Bearing number | F61905-2Z |
| Bore Diameter (mm) | 25 |
| Outer Diameter (mm) | 42 |
| (Grease) Lubrication Speed | 16000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 7,001 kN |
| Basic static load rating (C0) | 4,54 kN |
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4



F61905-2Z PDF download