- Loyal
- F61905-2RS
F61905-2RS Bearing | Loyal
| F61905-2RS interchange ZEN F61905-2RS | |
| F61905-2RS cross reference ZEN F61905-2RS | |
| F61905-2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | F61905-2RS |
| D | 42 mm |
| d | 25 mm |
| B | 9 mm |
| C | 9 mm |
| Size (mm) | 25x42x9 |
| Width (mm) | 9 |
| Bearing number | F61905-2RS |
| Bore Diameter (mm) | 25 |
| Outer Diameter (mm) | 42 |
| (Grease) Lubrication Speed | 16000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 7,001 kN |
| Basic static load rating (C0) | 4,54 kN |
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8



F61905-2RS PDF download