- Loyal
- F61902-2Z
F61902-2Z Bearing | Loyal
| F61902-2Z interchange ZEN F61902-2Z | |
| F61902-2Z cross reference ZEN F61902-2Z | |
| F61902-2Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | F61902-2Z |
| D | 28 mm |
| d | 15 mm |
| B | 7 mm |
| C | 7 mm |
| Size (mm) | 15x28x7 |
| Width (mm) | 7 |
| Bearing number | F61902-2Z |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| Outer Diameter (mm) | 28 |
| (Grease) Lubrication Speed | 26000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 4,321 kN |
| Basic static load rating (C0) | 2,259 kN |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8



F61902-2Z PDF download