- Loyal
- F61705
F61705 Bearing | Loyal
| F61705 interchange ZEN F61705 | |
| F61705 cross reference ZEN F61705 | |
| F61705 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | F61705 |
| D | 32 mm |
| d | 25 mm |
| B | 4 mm |
| C | 4 mm |
| Size (mm) | 25x32x4 |
| Width (mm) | 4 |
| Bearing number | F61705 |
| Bore Diameter (mm) | 25 |
| Outer Diameter (mm) | 32 |
| (Grease) Lubrication Speed | 7000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 1,091 kN |
| Basic static load rating (C0) | 0,838 kN |
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16



F61705 PDF download