- Loyal
- KT 556020
KT 556020 Bearing | Loyal
| KT 556020 interchange IKO KT 556020 | |
| KT 556020 cross reference IKO KT 556020 | |
| KT 556020 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | KT 556020 |
| Fw | 55 mm |
| Ew | 60 mm |
| Bc | 20 mm |
| Weight | 0,0425 Kg |
| Category | Bearings |
| Inventory | 0.0 |
| Product Group | B04144 |
| Bearing number | KT 556020 |
| Manufacturer Name | IKO |
| Weight / US pound | 0 |
| Bore Diameter (mm) | 55 |
| Outer Diameter (mm) | 60 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Basic dynamic load rating (C) | 28,6 kN |
| Basic static load rating (C0) | 66 kN |
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16



KT 556020 PDF download