- Loyal
- 72188C/72487
72188C/72487 Bearing | Loyal
| 72188C/72487 interchange Loyal 72188C/72487 | |
| 72188C/72487 cross reference Loyal 72188C/72487 | |
| 72188C/72487 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 72188C/72487 |
| D | 123,825 mm |
| d | 47,625 mm |
| T | 36,512 mm |
| B | 32,791 mm |
| C | 25,4 mm |
| a | 2 mm |
| Weight | 2,25 Kg |
| Size (mm) | 47.625x123.825x36.512 |
| Width (mm) | 36,512 |
| Bearing number | 72188C/72487 |
| Bore Diameter (mm) | 47,625 |
| Outer Diameter (mm) | 123,825 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2900 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 167 kN |
| Basic static load rating (C0) | 208 kN |
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000



72188C/72487 PDF download